Result

The final jury was held on 16 December 2017 at the JP Tower in Tokyo International Forum.

The First Prize u“sŽs‚Μ”_κ -CITY FARM OF THE FUTURE-v Max Shen (The Bartlett School of Architecture UCL) ^United Kingdom
Chloe Ong (The Slade School of Fine Art UCL) ^United Kingdom
The Second Prize u˜m‚Μ•_v Kazuki Hino (Graduate School, NIHON University) ^Japan
Riho Tsuboi (Graduate School, NIHON University) ^Japan
Yusuke Yamazaki (Graduate School, NIHON University) ^Japan
Takahisa Komuro (NIHON University) ^Japan
The Third Prize uCITY UNBLOCKED RIGHT TO SPACEv Asger Theo Taarnberg (The Royal Danish Academy of Fine Arts School of Architecture) ^Denmark
Julie Lejre (The Royal Danish Academy of Fine Arts School of Architecture) ^Denmark
  u–μ”ؐl‚ΜŽvlv CHENG QIANWEI (Graduate School, The University of Tokyo) ^Japan
  uc‰‘–³sv Yudai Tanaka (Graduate School, The University of Tokyo) ^Japan
Takahisa Mitomo (Graduate School, WASEDA University) ^Japan
The Encouragement prize uYOBITSUGI Roof-gardenv Elizabeth Danielle Hardie (Architectural Association School of Architecture)^Singapore
Marcus Tan Tze Haur (Singapore Institute of Management - Royal Melbourne Institute of Technology University) ^Singapore
  uEVENT-CUSTOM | ENVIRONMENTv Naoyuki Kunikiyo (Liechtenstein university) ^ Liechtenstein
Shunsuke Nakamura (Tokyo university of science) ^Japan

Result of the first jury <Entry number>

The initial jury was held on 28 October (Saturday).
And upon discussion, 5works were selected as final candidates and 2works for ‘encouragement prize'.
The final jury will be held on 16 December 2017(Saturday) at the Tokyo International Forum in Tokyo.

The final candidates |5works

[No.107]
Max Shen (The Bartlett School of Architecture UCL) ^United Kingdom
Chloe Ong (Slade School of Fine Art UCL) ^United Kingdom

[No.315]
Asger Theo Taarnberg (The Royal Danish Academy of Fine Arts School of Architecture) ^Denmark
Julie Lejre (The Royal Danish Academy of Fine Arts School of Architecture) ^Denmark

[No.438]
CHENG QIANWEI (Graduate School, The University of Tokyo) ^Japan

[No.455]
Yudai Tanaka (Graduate School, The University of Tokyo) ^Japan
Takahisa Mitomo (Graduate School, WASEDA University) ^Japan

[No.466]
Kazuki Hino (Graduate School, NIHON University) ^Japan
Riho Tsuboi (Graduate School, NIHON University) ^Japan
Yusuke Yamazaki (Graduate School, NIHON University) ^Japan
Takahisa Komuro (NIHON University) ^Japan

Encouragement prize|2works

[No.156]
Elizabeth Danielle Hardie (Architectural Association School of Architecture)^Singapore
Marcus Tan Tze Haur (Singapore Institute of Management - Royal Melbourne Institute of Technology University) ^Singapore

[No.359]
Naoyuki Kunikiyo (Liechtenstein university) ^ Liechtenstein
Shunsuke Nakamura (Tokyo university of science) ^Japan

Process of first jury

107E121E156E221E228E274E280E315E334E351E359E363E365E369E374E393E
396E397E407E410E411E425E434E438E439E454E455E466E470E480E483

@@@@@@@@@@@↓

107E315E438E455E466